Co za dużo to niezdrowo czyli zakupocholizm

Chorobliwe zakupy mogą mieć przyjemne skutki: nowe buty albo sukienka. To jednak łączy się z pustym portfelem, a również z nieprzyjemną przyjaźnią z kartą kredytową. Można się z tego wyleczyć, bo to rzeczywiście poważna przypadłość.

zakupy

Autor: Vanguard PR
Źródło: Vanguard PR

Szpilki na lepszy humor to właściwie zwyczajne kobiece postępowanie. Jednak psychiatra (zobacz również konsultacje psychiatryczne warszawa) nazwałby to objawem oniomanii.

Jeżeli zaintrygował Cię niniejszy tekst, to sprawdź informacje (https://www.zegarki.pl/pl/zegarki-meskie-alpina), które także są na opisywany temat. Zawsze dobrze jest wiedzieć więcej.

To normalne, że kupowanie butów i pożądliwe spojrzenia na sukienki damskie sprawiają na szczęście. Kłopot tak naprawdę pojawia się, gdy sprawy zaczynają wymykać się spod kontroli.

Zakupoholicy kochają głównie moment kupowania, a to, co pada ich łupem nie jest ważne. Kupują nie tylko dla siebie, zdarza się, że mamom-zakupoholiczkom jedyną przyjemność może sprawić odzież dziecięca. Kupują bez opanowania sukieneczki, bluzeczki i buciki dla maluchów. Zakupy dla siebie z kolei często robią bezmyślnie, dla czystej idei, później rzucając je na dno szafy.

Sposób na depresje

Uzależnienie od zakupów jest bardzo świeżą chorobą i głównie obejmuje kobiety, zwłaszcza te, mające skłonność do stanów depresyjnych. Wycieczka do sklepu jest lekiem na żale i metodą na poprawę humoru. Kłopoty spowodowane nieustającym zakupami leczą np. nowe sandały damskie lub „wymarzona” torebka. Zakupy są konieczne, żeby przetrwać.

Zakupy

Autor: iStock
Źródło: iStock

Długi, kłamstwa…

Niektórzy nie traktują poważnie tego stanu, sugerując, że to dotyczy wszystkich pań. Jednak z pozoru niegroźne zachowania mogą zacząć przypominać jak na przykład narkomania. Uzależnienie może powodować, że kobiety zaciągają kolejne kredyty, dlatego że zakupy zmuszają pożyczki. Ukrywają też swoje wyjścia do galerii i łupy. To wszystko jest związane z pogłębianiem się depresji. Leczenie u psychologa jest nieuniknione.

Nie tylko kobiety

Płeć męska jest odporna na kupowanie, ale nie zawsze. Mężczyźni kupują nałogowo odzież i buty męskie, jednak raczej mogą się uzależnić od sprzętu elektronicznego, gadżetów, a również części do samochodu. Wszystko jest uzależnione od zdolności konta, ale znane są też przypadki nałogowego kupowania kolejnych samochodów. Mechanizm jest taki sam i też powinien wyleczyć się ze swojej manii.