Co za dużo to niezdrowo czyli zakupocholizm

Chorobliwe zakupy mogą mieć przyjemne skutki: nowe buty albo sukienka. To jednak łączy się z pustym portfelem, a również z nieprzyjemną przyjaźnią z kartą kredytową. Można się z tego wyleczyć, bo to rzeczywiście poważna przypadłość.

zakupy

Autor: Vanguard PR
Źródło: Vanguard PR

Szpilki na lepszy humor to właściwie zwyczajne kobiece postępowanie. Jednak psychiatra (zobacz również konsultacje psychiatryczne warszawa) nazwałby to objawem oniomanii. To normalne, że kupowanie butów i pożądliwe spojrzenia na sukienki damskie sprawiają na szczęście. Kłopot tak naprawdę pojawia się, gdy sprawy zaczynają wymykać się spod kontroli.

Zakupoholicy kochają głównie moment kupowania, a to, co pada ich łupem nie jest ważne. Kupują nie tylko dla siebie, zdarza się, że mamom-zakupoholiczkom jedyną przyjemność może sprawić odzież dziecięca. Kupują bez opanowania sukieneczki, bluzeczki i buciki dla maluchów. Zakupy dla siebie z kolei często robią bezmyślnie, dla czystej idei, później rzucając je na dno szafy.

Sposób na depresje

Uzależnienie od zakupów jest bardzo świeżą chorobą i głównie obejmuje kobiety, zwłaszcza te, mające skłonność do stanów depresyjnych. Wycieczka do sklepu jest lekiem na żale i metodą na poprawę humoru. Kłopoty spowodowane nieustającym zakupami leczą np. nowe sandały damskie lub „wymarzona” torebka. Zakupy są konieczne, żeby przetrwać.

Zakupy

Autor: iStock
Źródło: iStock

Długi, kłamstwa…

Niektórzy nie traktują poważnie tego stanu, sugerując, że to dotyczy wszystkich pań. Jednak z pozoru niegroźne zachowania mogą zacząć przypominać jak na przykład narkomania. Uzależnienie może powodować, że kobiety zaciągają kolejne kredyty, dlatego że zakupy zmuszają pożyczki. Ukrywają też swoje wyjścia do galerii i łupy. To wszystko jest związane z pogłębianiem się depresji. Leczenie u psychologa jest nieuniknione.

Nie tylko kobiety

Płeć męska jest odporna na kupowanie, ale nie zawsze. Mężczyźni kupują nałogowo odzież i buty męskie, jednak raczej mogą się uzależnić od sprzętu elektronicznego, gadżetów, a również części do samochodu. Wszystko jest uzależnione od zdolności konta, ale znane są też przypadki nałogowego kupowania kolejnych samochodów. Mechanizm jest taki sam i też powinien wyleczyć się ze swojej manii.