Dawna biżuteria i zegarki jako współczesna skłonność do ulokowania pieniędzy.

Biżuteria i zegarki mają przede wszystkim ozdobić swoją właścicielkę i właśnie taka jest ich funkcja główna. Nie da się jednak ukryć, że nie jest to niejednokrotnie jedyne zadanie, jakie mają kolczyki i kosztowności. Niekiedy biżuteria stanowi również wyraz pamięci o kimś bliskim i dowód na to, że rodzina trwa od dziesięcioleci pomimo burz i napięć.

długie kolczyki

Autor: MAURO CATEB
Źródło: http://www.flickr.com
Zauważanie biżuterii jako swojego rodzaju pamiątki nie jest oczywiście nowością, od stuleci albowiem zawieszki srebrne, kolczyki i pierścionki powierzane są bowiem z pokolenia na pokolenie. Malutkie dziewczynki zerkają z utęsknieniem na ciężkie korale leżące w maminej szkatułce, wiedzą o tym, że choć dzisiaj stanowią one skarb, którego niemalże nie można dotknąć, w przyszłości przynależeć będą właśnie do nich. Co ciekawe, srebrna biżuteria (zobacz biżuterię w hurcie) będąca pamiątką po babci lub dalekiej cioci, która prowadziła burzliwe życie daleko wykraczające poza możliwości stwarzane przez świat, w którego ramach żyła. Często dawna biżuteria i zegarki wcale nam się nie podobają. Biżuteria (pewne hurtownie biżuterii) bywa zbyt duża, ciężka a niekiedy wręcz niestosowna i miałybyśmy spory kłopot z odpowiedzią na pytanie o to, jaki strój można byłoby uzupełnić o tego rodzaju dodatek. Przykłady: .

Trudno jednak zakładać, że jest to ambaras, który spędza nam sen z powiek, same zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że bransoletka, pierścieniei i diademy odziedziczone po przodkach nie mają w ogóle nas zdobić. Doceniamy to, że są żywym wspomnieniem zamierzchłych czasów, w których wszystko było cudniejsze i mniej zagmatwane i właśnie w ten sposób do nich podchodzimy. Być może szanse na to, że założymy cioci kolczyki na pierwszą randkę są małe, z całą pewnością jednak nie pozwolimy nikomu ani na ich wyrzucenie, ani na sprzedaż. Wszak mówimy o pamiątce, a z pamiątkami nie można się tak po prostu rozstać. Zobacz więcej: bodypiercing.

Biżuteria dawniejsza jest niepowtarzalna, tak samo jak osoba, która będzie obdarowana tą biżuterią. Są to rzeczy, które są wykonane przeważnie w jednym eksponacie, wyjątkowe. Punkty z biżuterią antykwaryczną odwiedzają już nie tylko kolekcjonerzy czy nabywcy o ugruntowanym statusie materialnym. Coraz częściej są to osoby młode, aspirujące, które znają inwestycyjną wartość tego zakupu. Takie rzeczy nie tracą na wartości. Nie jest to wyrób, który był często powtarzany. Jest ze złota, z platyny i ma najczęściej diamenty, względnie inne rzadkie kamienie. Diamenty od karata wzwyż to są kosztowności inwestycyjne.

Biżuteria dawna to dar na lata. W ostatnim czasie karatowe kamienie przyniosły ich właścicielom nawet ponad stuprocentowy zysk.