Dlaczego obsługa klientów jest taka ważna.

Jeszcze 25 lat wstecz, w okresie innego ustroju, w naszym kraju, pojęcie solidnej obsługi klienta było dla wszystkich z nas zupełnie obce. Ludzie kupowali towary w miejscach, gdzie można było je dostać, a sprzedający był swoistym panem na włościach. Brak realnej konkurencji że strony pozostałych przedsiębiorstw, przysłowiowo rozpuścił ekspedientów i właścicieli sklepów, którzy na swych klientów patrzyli z góry, a biedny kupujący nie mógł zrobić nic, bo przecież chciał kupić towar.

Wraz z upadkiem socjalizmu i otworzeniem polskiego rynku dla zachodnich producentów, w Polsce rozpoczęto starania o europejskie standardy obsługi konsumenta. Zauroczeni brakiem ograniczeń i nowym systemem wartości obywatele Polski rozpoczęli w końcu wymagać od sprzedawców odpowiedniego poziomu kultury i obsługi.

Dziś już mało kto pamięta te czasy, a jeszcze mniej z nas wspomina je z utęsknieniem. Cały świat ruszył zdecydowanie w przód, jakość obsługi klienta razem z nim. Wolność wyboru i rozwój techniki (przykładowo: internetu) pozwoliły na nieograniczoną niczym możliwość poruszania się między sklepami, zarówno w świecie realnym, jak i w sieci. Wyjazdu na zakupy nie musimy już dzisiaj planować, a jeżeli nie mamy ochoty ruszać się z mieszkania, wystarczy, że wpiszemy w naszej ulubionej wyszukiwarce interesującą nas frazę związaną z poszukiwanym przedmiotem, np. „Czółenka Deichmann” i dostaniemy pełny asortyment interesującego nas sklepu.

Bardzo podobnie sytuacja ma się podczas zakupów w realnym świecie. Bo jeżeli obsługa nie będzie na odpowiednim poziomie, lub asortyment będzie zbyt mały, po prostu zmienimy sklep Deichmann, wspomniany już wyżej, od dawna wiódł prym w jakości obsługi klienta. Wyśrubowane niemieckie standardy bardzo szybko zostały przyjęte przez Polaków. Chciałbym w tym miejscu opisać pewna historię.

W ostatnim czasie poszedłem do pasażu handlowego, z zamysłem kupna odpowiedniego sprzętu wędkarskiego. Moja dziewczyna przekonała mnie do wstąpienia „przy okazji” do sklepu z butami, żeby wyłącznie „rzucić okiem” na najnowsze buty męskie Deichmann był w tym pasażu najbliżej, wiec weszliśmy tam, mogło by się wydawać, tylko na moment.

Zachęcamy Cię do przejrzenia nowego wpisu na ten temat – tam wyszukasz dodatkowe treści. Więc idź do serwisu koszulki polo damskie z nadrukiem i ciesz się tym.

Od początku przywitały nas uśmiechnięte panie, które przez cała nasza wizytę podpowiadały mi, także pod kątem wyglądu butów i stylu mojego ubierania. Bardzo sprawnie dobrały mi pasujące buty, jakie oczywiście nabyłem i wyszedłem zupełnie zadowolony ze sklepu.