Dlaczego obsługa klientów jest taka ważna.

Jeszcze 25 lat wstecz, w okresie innego ustroju, w naszym kraju, pojęcie solidnej obsługi klienta było dla wszystkich z nas zupełnie obce. Ludzie kupowali towary w miejscach, gdzie można było je dostać, a sprzedający był swoistym panem na włościach. Brak realnej konkurencji że strony pozostałych przedsiębiorstw, przysłowiowo rozpuścił ekspedientów i właścicieli sklepów, którzy na swych klientów patrzyli z góry, a biedny kupujący nie mógł zrobić nic, bo przecież chciał kupić towar.

Wraz z upadkiem socjalizmu i otworzeniem polskiego rynku dla zachodnich producentów, w Polsce rozpoczęto starania o europejskie standardy obsługi konsumenta. Zauroczeni brakiem ograniczeń i nowym systemem wartości obywatele Polski rozpoczęli w końcu wymagać od sprzedawców odpowiedniego poziomu kultury i obsługi.

Dziś już mało kto pamięta te czasy, a jeszcze mniej z nas wspomina je z utęsknieniem. Cały świat ruszył zdecydowanie w przód, jakość obsługi klienta razem z nim. Wolność wyboru i rozwój techniki (przykładowo: internetu) pozwoliły na nieograniczoną niczym możliwość poruszania się między sklepami, zarówno w świecie realnym, jak i w sieci.

Tylko teraz oceń bluzy męskie duże rozmiary ten artykuł, który jest niesamowicie zajmujący. Zrób to już w tej chwili! Przekonasz się, że faktycznie należy to zrobić!

Wyjazdu na zakupy nie musimy już dzisiaj planować, a jeżeli nie mamy ochoty ruszać się z mieszkania, wystarczy, że wpiszemy w naszej ulubionej wyszukiwarce interesującą nas frazę związaną z poszukiwanym przedmiotem, np. „Czółenka Deichmann” i dostaniemy pełny asortyment interesującego nas sklepu.

Bardzo podobnie sytuacja ma się podczas zakupów w realnym świecie. Bo jeżeli obsługa nie będzie na odpowiednim poziomie, lub asortyment będzie zbyt mały, po prostu zmienimy sklep Deichmann, wspomniany już wyżej, od dawna wiódł prym w jakości obsługi klienta. Wyśrubowane niemieckie standardy bardzo szybko zostały przyjęte przez Polaków. Chciałbym w tym miejscu opisać pewna historię.

W ostatnim czasie poszedłem do pasażu handlowego, z zamysłem kupna odpowiedniego sprzętu wędkarskiego. Moja dziewczyna przekonała mnie do wstąpienia „przy okazji” do sklepu z butami, żeby wyłącznie „rzucić okiem” na najnowsze buty męskie Deichmann był w tym pasażu najbliżej, wiec weszliśmy tam, mogło by się wydawać, tylko na moment. Od początku przywitały nas uśmiechnięte panie, które przez cała nasza wizytę podpowiadały mi, także pod kątem wyglądu butów i stylu mojego ubierania. Bardzo sprawnie dobrały mi pasujące buty, jakie oczywiście nabyłem i wyszedłem zupełnie zadowolony ze sklepu.