Do którego lekarza pójść, gdy mamy problemy z nogami? Dobrze jest zobaczyć, czym zajmują się konkretni specjaliści

Problemów z nogami można wyróżnić bardzo dużo. Weźmy na przykład te bardziej znane, jak odciski, halluxy lub wrastające paznokcie – to niesamowicie męczące dolegliwości, osoby, jakich one dotykają muszą poszukać pomocy u… No właśnie u jakiego specjalisty?

Czy pomoże chirurg, a może ortopeda? A może jednak ktoś inny, jak specjalista od leczenia stóp, czyli podolog lub podiatra. Chirurg ogólny, na przykład ortopeda (zobacz konsultacje ortopedyczne w krakowie) Kraków, zajmuje się diagnostyką i leczeniem operacyjnym schorzeń, a także ich powikłań z różnego rodzaju zakresów, jak układ pokarmowy, krążenia albo oddechowy.

rentgen nogi

Autor: Ken Mayer
Źródło: http://www.flickr.com

Chirurg tego rodzaju leczy najbardziej popularne choroby, natomiast bardziej specjalistyczne zabiegi robione są przez chirurgów konkretnych specjalności. Zajmują się oni konkretnymi rejonami ciała, na przykład rekonstrukcja więzadła. Bardzo istotną pozycję w pracy chirurga ogólnego ma onkologia operacyjna oraz zabiegowe leczenie raka. Ortopedia natomiast to dział medycyny, który zajmuje się przeciwdziałaniem, diagnostyką i leczeniem nabytych jak również wrodzonych nieprawidłowości, jakie objawiają się w funkcjonowaniu, budowie różnych narządów ruchu człowieka. Specjalizacja tego typu szczególnie dotyczy chorób oraz urazów, przykładowo kości, więzadeł jak również do uszkodzeń mięśni, nerwów i naczyń.

Ortopeda Kraków zajmuje się także leczeniem różnego rodzaju urazów kości i stawów, do nich szczególnie można zaliczyć złamania, zwichnięcia, skręcenia jak również stłuczenia. Sprawdźmy teraz nie aż tak znany termin, to znaczy podologia. podolog gliwice to ta część medycyny, jaka zajmuje się diagnozą i leczeniem chorób stopy i stawu skokowo-goleniowego. Tego rodzaju zabiegi mają różny charakter, wymagają natomiast od specjalisty, który się tą przypadłością zajmuje wszechstronnej wiedzy z tego typu dziedzin, jak diabetologia, dermatologia, jak również chirurgia. W naszym kraju jest to wciąż niesamowicie mało znana dziedzina.

Nie ma co istotne właściwych regulacji prawnych, które mogłyby definiować, jaki jest zakres działania podologów. Ogólnie natomiast warto wspomnieć, że jest to z dnia na dzień bardziej popularna dziedzina wśród sportowców. Gdy doskwiera nam ból, staramy się wszelkimi środkami przeciwdziałać temu. Dobrze jest w takim wypadku szukać pomocy u różnych specjalistów. Jeżeli jeden specjalista nam nie pomoże, to może innej specjalizacji lekarz będzie w stanie. Jak widzimy lekarz od nóg to nie tylko ortopeda, dlatego warto wiedzieć jakie są możliwości działania. Czytaj też .