Dresscode – zasady tyczące się ubioru obowiązujące w miejscu pracy.

Strój posiada duże znaczenie, i to nie wyłącznie w życiu codziennym, ale także, a być może głównie w miejscu pracy. To w jaki sposób się prezentujemy to nasza wizytówka, przecież pierwsze wrażenie jest tylko jedno i wypada uczynić, by było ono jak najlepsze. Sporo z nas z pewnością słyszało o czymś takim jak dresscode, czyli zasadach stroju obowiązujących w miejscu, w którym pracujemy.

W zależności od miejsca, reguły te się różnią, oczywistym jest, iż osoby, które są zatrudnione w banku, czy też firmie, nie będą miały możliwości zakładać stroju roboczego, a raczej założą elegancki strój, dzięki któremu będą prezentować się profesjonalnie. Taki strój jest niezwykle istotny i wymagany przez wielu pracodawców, co naturalnie, jest czasami trudne, kto bowiem pragnie ubierać kostium, kiedy gorąc leje się z nieba i jedyne o czym marzymy to szorty i koszulka? Jednak nie ma to żadnego znaczenia, w pracy musimy wyglądać tak, jak życzy sobie tego nasz chlebodawca. Każdy musi zastosować się się do ogólnie panujących zasad w korporacji, nie ma wyjątków. Co interesujące, na zatrudnionych, którzy nie szanują zasad ubioru, można nałożyć sankcje, więc korzystniej jednak posłuchać szefa.

kucharz przyrządzający potrawę w restauracji

Autor: Your Mildura
Źródło: http://www.flickr.com

Tego typu dresscode jest najbardziej rozpowszechniony w korporacjach, gdzie szczególnie dba się o to, by ich pracownicy przestrzegali reguł tyczących się określonego ubioru. Pracownicy zwykle zostają poinformowani o regułach jeszcze przed zaczęciem pracy, co świadczy o tym, iż reguły te są niezwykle respektowane. Należy pamiętać, że dresscode nie określa tylko typu stroju, ale także jego barwę i nie jest to widzimiś szefa, tylko świadczy nie tylko o profesjonalizmie całej firmy, ale również, co istotne, jest wyrazem szacunku w stosunku do klienta. Do najczęściej zabronionych rzeczy dotyczących ubioru należy zakaz odkrywania pewnych części ciała, zakazuje się także zakładania jeansów czy klapków, wszystkie te zabiegi w trosce o dobre imię korporacji. W takich sytuacjach, często zdarza się, iż strój jest zakupiony przez szefa, by nie obciążać portfeli zatrudnionych.

W niektórych środowiskach, ubiór to nie tylko kwestia estetyki, ale ochrony, bowiem niektóre zawody wymagają ubierania specjalnie przystosowanego stroju, który pełni również funkcję ochronną. Do tego typu zawodów należą nie tylko te wykonywane w fabrykach, ale również kucharze, który noszą, znany większości, strój, który z pewnością mówi nam jaki zawód wykonują.

Niezwykle ciekawią nas Wasze komentarze. Czy masz wątpliwości? Jeżeli tak, to zapraszamy do kontaktu. Z przyjemnością odniesiemy się do najkrótszej wzmianki.

Każdy bowiem widząc kucharza ubranego w specjalny ubiór – https://noor.pl/, zaczyna go bardziej respektować i wierzy w jego umiejętności. Z tego powodu też tak ważny jest taki ubiór w pracy, bowiem od razu wpływa on na psychikę potencjalnego klienta.

obsługa hotelowa

Autor: Porto Bay Hotels & Resorts
Źródło: http://www.flickr.com
Oferta firm, które produkują odzież dla kucharzy, jest naprawdę spora, więc każdy pracodawca znajdzie coś odpowiedniego dla swoich pracowników, co ciekawe, zapewne sporo z nas dostrzegło, iż rozpoznawalni, międzynarodowi kucharze, posiadają specjalne kitle, co jest gwarancją ich talentu w dziedzinie gastronomii. Kolejną branżą, w której strój to także wizytówka całego zakładu, jest branża hotelarska, dresscodu przestrzega się zazwyczaj w luksusowych hotelach, w których serwis jest na najlepszym poziomie, a pracownicy posiadają przygotowane specjalnie dla danego hotelu stroje, które zostają znakiem rozpoznawczym całego hotelu – sprawdzić to możemy wystukując w sieci frazę odzież dla hoteli. Wyświetli się nam szeroka gama charakterystycznych mundurków. Wiemy już, że stosowny ubiór w miejscu pracy, to nie tylko kwestia estetyki, ale również troska o klienta i nasze bezpieczeństwo.