Gustowne ubrania dla wszystkich kobiet

Od bardzo dawna przyjęte jestwiadomo, że eleganckie okazje wymagają dopasowanego stroju. I tak na przykład bale, przyjęcia i pogrzeby to okazje do zastosowania rozmaitych, ale w każdym przypadku eleganckich strojów. Generalnie panowie mają łatwiejsze zadanie, gdyż ich ubiór najczęściej ogranicza się do jednego czarnego garnituru na różne okazje.

W czasach dawniejszych była większa różnorodność, wykorzystywane były między innymi tego rodzaju stroje dla panów jak frak lub surdut. Na dzień dzisiejszy zachowały się one wyłącznie dla konkretnych zawodów. Kwestia damskiej odzieży jest natomiast bardziej zawiła. Od pań zazwyczaj oczekuje się różnorodnych uroczyste okazje. Pozostaje jednak pewna dowolność, na przykład w części sytuacji spódnicę można zastąpić spodniami, a czarne rajstopy (zobacz: – jasnymi.

Na ślub i weselesukienka z dłuższym tyłem w style=Zwykle jasne jest, że panna młoda na wesele wybiera białą suknię, często z welonem. Wynika to z tradycji, choć aktualnie widuje się niekiedy odstępstwa od tej normy w formie sukni z kolorowymi elementami lub całych w innym kolorze niż biały. Natomiast od zaproszonych gości również wymaga się określonego ubioru. Z kolei w kwestii ślubu, nie należy zakładać białego stroju, który jest niejako zarezerwowany wyłącznie dla panny młodej. Oprócz tego przyjęte jest, by nie wybierać także strojów czarnych, wywołujących skojarzenia z pogrzebem. Standardowy ubiór na ślub (kolekcje ślubne) to zwykle sukienka przed kolano z odkrytymi ramionami, ale niezbyt ekstrawagancka. Dobór kolorów jest kwestią indywidualną. Niewskazane są raczej stroje bardziej oryginalne, takie jak na przykład sukienka z dłuższym tyłem. Wszystko zależne jest jednak od stylu uroczystości.

Eleganckie buty
Różnorodne okazje poza odzieżą wymagają również określonego obuwia. Ogólnie przyjęte jest, że eleganckie buty dla kobiety to zwykle czarne czółenka, koniecznie z zasłoniętymi palcami. Odkryte buty są bowiem o wiele mniej eleganckie, szczególnie w połączeniu z rajstopami. Ponadto w zależności od okazji wybiera się różną wysokość obcasa i barwę obuwia. Dozwolonym dodatkiem do odświętnego stroju, w szczególności w zimie, mogą być również czarne botki na jesień lub kozaki.