Jak bezpiecznie brać leki?

Wszelki lek obojętnie formę i sposób jego zażywania może wywoływać skutki uboczne. W związku z tym tak istotne jest, aby farmaceutyki brać według ścisłych instrukcji lekarza. Istotny jest również sam sposób zażywania leku, ponieważ od niego będzie zależała skuteczność pełnej kuracji.

ubrania - płótno

Autor: Artur Nowacki
Źródło: http://www.flickr.com
ubrania - obrazek

Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com
Bez względu na to czy dawkowany jest np. rutinoscorbin czy antybiotyk pod postacią pigułki, lek musi być popijany wodą. Przed początkiem kuracji trzeba zaznajomić się z ulotką dołączoną do opakowania. Większość leków powinna być zażywana na czczo, a to oznacza, że odmierzona dawka musi być zażyta 12 godzin po jedzeniu. Leki w tabletkach, kapsułkach przykładowo opokan, rutinoscorbin czy maści przykładowo tormentiol czy alantan nie powinny być brane w innych miarach niż te zapisane przez doktora, ponieważ zwiększenie ilości może doprowadzić do niepożądanych skutków, natomiast zmniejszenie może powodować nieskuteczne oddziaływanie. W trakcie wizyty specjalista musi ustalić kolejność zażywania lekarstw, jeżeli chodzi o maści np. alantan czy tormentiol to ważne są zalecenia co do ich właściwego nanoszenia.

Opokan, rutinoscorbin czy inne kapsułki nie mogą być gryzione, ponieważ pokryte są specjalistyczną osłonką, której celem jest zabezpieczenie żołądka. Pacjent musi zwracać szczególną uwagę na właściwe łączenie lekarstw, ponieważ niektóre lekarstwa nie działają z innymi farmaceutykami, łączą się wzajemnie i przewód pokarmowy ich nie pobiera. Przy leczeniu antybiotykami ważne jest zażywanie witamin, które będą barierą dla bakterii. Lekarze zalecają zbiory witamin. Przed zażyciem lekarstwa pacjent musi sprawdzić termin ważności konkretnej partii leku. To, że lek jest przeterminowany sugerować może inny kolor, zmiana konsystencji czy woń. Większość leków po rozpakowaniu należy usunąć po upływie 14 dni.

Czy masz ochotę może mieć link do strony zaprojektuj swoja koszulke, gdzie oczekują na Ciebie następne wpisy? Myślimy, że spodoba Ci się nasz serwis.

Nigdy nie można zażywać lekarstw pozostałych po dawnej chorobie.

Masz ochotę przeczytać podobne artykuły dotyczące podnoszonej tutaj tematyki? Jeżeli tak, to wejdź na ten odsyłacz oraz zobacz wpis z serwisu.

Efektywność leków gwarantuje również właściwy czas ich zażycia dla przykładu opokan powinien być zażywany tuż po uaktywnieniu się boleści –