Jak przygotować się na wyjazd w góry? O czym koniecznie trzeba pamiętać?

Wyjazd w góry jest niezwykle przyjemnym sposobem spędzania czasu, tym bardziej, iż zyskuje na tym nasz nastrój i zdrowie. Wspaniałe widoki, przyroda, ruch na świeżym powietrzu jak również pozytywna atmosfera wypadu, to wszystko sprawia, iż tego typu wyjazd posiada zbawienny wpływ na to jak się czujemy. Mimo tych wszystkich plusów trzeba zdawać sobie sprawę z tego, iż w górach może być niebezpiecznie. Mogą nastąpić nagłe zmiany aury pogodowej jak również temperatury, pogorszona widoczność, jak również zmęczenie.

wycieczka w góry

Autor: wisley
Źródło: http://www.flickr.com
To może stać się przyczyną wypadków, a także nieprzyjemnych wydarzeń w trakcie chodzenia. Pamiętajmy więc o właściwym przygotowaniu przed taką wyprawą. Co ważne, musimy odpowiednio zaplanować trasę. To właściwie najważniejsza sprawa, żeby wiedzieć prawie wszystko o trasie, jaką chcielibyśmy przejść. W inny sposób przygotujemy się, gdy idziemy na spacer jedną z górskich dolin, w takiej sytuacji bez wątpienia możemy zawrócić, inaczej zaś, jeżeli wybieramy się dalej, na szczyt górski, a z tego miejsca powrót może zająć nam bardzo dużo czasu. Trzeba wiedzieć o tym, ile mamy czasu na chodzenie po górach.

To jest zależne od pory roku, normalną rzeczą jest, że w lecie możemy chodzić dłuższy czas bez obawy o nadmierne wychłodzenie organizmu (gdy się zgubimy), w zimę natomiast powinniśmy bardziej uważać. Kolejną, ważną sprawą jest dobór butów oraz ubrania. Chociaż sporo ludzi chodzi w góry w sandałach, to niestety trzeba wiedzieć, że jest to dość niemądry pomysł. A wracanie z gór ze skręconą kostką na pewno nie jest niczym miłym, tak zaś często kończą się wycieczki górskie w sandałach. Buty muszą być wysokie, które dobrze chronią kostkę przed skręceniem. Powinny być na twarde podeszwie, a co więcej najlepiej jak są nieprzemakalne. Bez wątpienia nie są wygodne jak trampki, lecz najważniejsze, że zapewniają odpowiednie bezpieczeństwo naszym stopom.

Dobrze jest zaopatrywać się w takie buty w specjalistycznych sklepach, jak The North Face sklep internetowy. Co istotne, nowe obuwie trzeba koniecznie rozchodzić przed wyjazdem, bo wyjście w góry w całkiem nowym obuwiu może zakończyć się odciskami i otarciami, natomiast potem, jak już będziemy na szlaku, niewiele można na to poradzić.