Jak w prawidłowy sposób należy dbać o paznokcie, jakie problemy je najczęściej spotykają.

Paznokcie stanowią tak naprawdę naszą wizytówkę, jeśli są zadbane i w dobrym stanie, to mogą dłoniom zapewnić wiele wdzięku i uroku. Jednak o ich stan trzeba odpowiednio dbać, ponieważ wszelkie problemy momentalnie zaczynają być widoczne.

świece zapachowe

Autor: Lehigh Valley, PA
Źródło: http://www.flickr.com
Kobieta w bieli

Autor: Jorge Mejía peralta
Źródło: http://www.flickr.com
Przede wszystkim trzeba je regularnie przycinać na właściwą długość. Należy to zrobić w dokładny sposób, ponieważ wszelakie zostawione zadziory przy paznokciach nie tylko mogą niszczyć skarpety, lecz również powodować rany w palcach czy nawet wrastanie. Sklepy oferujące artykuły kosmetyczne są pełne różnych przyrządów do pielęgnacji paznokci, dlatego też warto się w nie zaopatrzyć i regularnie ich używać. Pilnowanie właściwej długości jest dość ważne dla naszego wyglądu, jednak nie starczy do tego, aby były one w dobrej formie.

Paznokcie są bardzo wrażliwe na braki witamin i minerałów w naszej diecie i momentalnie można po nich zobaczyć skutki niewłaściwego odżywiania. Jednym z bardziej widocznych tego objawów jest rozdwajanie się paznokci (zobacz: łącze pielęgnacja paznokci), jeśli pojawią się z tym problemy, to najwyższa pora aby zacząć o siebie dbać. Niejednokrotnie zwykła dieta może nie wystarczyć do tego, żeby paznokcie powróciły do formy, wtedy trzeba będzie zażywać odpowiednie suplementy. Dużym problemem, dotykającym zwiększającą się liczbę osób, jest grzybica paznokci (zobacz też na grzybicę paznokci).

Choroby tej nie należy lekceważyć w żaden sposób, ani też leczyć jakimiś domowymi sposobami. Niezbędna tu będzie pomoc specjalisty, trzeba nastawić się również długą, kilkumiesięczną kurację. Czytaj też