Jakie tkaniny i materiały stosuje współczesny przemysł odzieżowy, czym się cechuje tradycyjna wełna.

Rynek odzieżowy zużywa ogromne ilości materiałów i tkanin, z których szyte są różnego rodzaju ubrania. W praktyce to projektant danej odzieży będzie decydował o tym, jakie wzory i odmiany zastosuje, aby ostateczny produkt spełniał oczekiwania klientów. A projektanci mają najróżniejszych możliwości faktycznie sporo, bowiem samych typów tkanin jest kilkadziesiąt różnych rodzajów, a każdy z nich występuje w tysiącach kolorów i odmian. Wybór jakiejś tkaniny uzależniony będzie od tego, co się chce z niej uszyć. Zupełnie co innego będzie potrzebne, jeśli do uszycia będzie koszula czy garnitur, a co innego jeżeli będzie trzeba zrobić grubą zimową kurtkę czy przytulny koc. Przy tym ostatnim wykorzystuje się różnego rodzaju dzianiny futerkowe, które jak sama ich nazwa wskazuje, będą przypominać swoją fakturą i wyglądem i fakturą normalne futro. Tego typu dzianiny oferowane są w bardzo dużej odmian i rodzajów, dzięki czemu projektanci mają bardzo szerokie możliwości.

wełna gotowana

Autor: Creative Technology
Źródło: Creative Technology
dzianiny futerkowe

Autor: annieo76
Źródło: http://www.flickr.com/photos/nelanah/381421012/sizes/l/
wełna gotowana

Autor: liketearsintherain’s buddy icon
Źródło: www.flickr.com
W przypadku klasycznych ubrań możliwości są jeszcze większe, a do dyspozycji będą zarówno tkaniny sztuczne jak i naturalne. Jeśli będzie chodzić o naturalne, to przeważnie stosowane są bawełna oraz wełna (zamów już dzisiaj dzianiny futerkowe na ). Bawełnę produkuje się z rośliny mającej taką samą nazwę i jest ona najpopularniejszych materiałem wykorzystywanym w przemyśle tekstylnym. Jest ona bazą dużej ilości rozmaitych tkanin, lecz r?(drukowanie tkanin)? jest stosowana jako dodatek do wełny czy lnu (sprawdz ofertę wysokiej jakości dzianin na Z kolei wełna wytwarzana jest z obciętej sierści różnych zwierząt, na przykład owiec, kóz, wielbłądów czy także królików. Ma ona wiele zalet, między innymi bardzo dobre właściwości termoizolacyjne i dużą higroskopijność, ale jej produkcja jest stosunkowo droga. Sprawia to, że wełna (zobacz wełna parzona lana cotta) gotowana i pozostałe jej rodzaje kosztują dość sporo, ale akurat w tym przypadku cena będzie zdecydowanie szła za jakością (wełna gotowana? Tylko od

Z wełny wytwarza się między innymi tkaniny, z których szyte są eleganckie płaszcze i garnitury. Często jest także mieszana z innymi włóknami, na przykład jedwabiem, lnem lub bawełną.