Gdzie leczyć się bezpiecznie?

Szczepienie przeciwko grypie

Autor: Bird&Co.
Źródło: Bird&Co.
Wraz z poprawą warunków życia w Polsce rosną też oczekiwania Polaków. Widać to nie tylko w odniesieniu do zakupów porządniejszych jakościowo towarów czy zwracaniu większej uwagi na jakość usług. Wymagamy też wyższego poziomu usług oferowanych przez instytucje państwowe, w tym w szczególności opiekę zdrowotną. Jednak skąd wziąć potrzebne informacje i do czego porównać nasze wrażenia?

Na ocenę jakości świadczeń zdrowotnych ma wpływ kilka czynników, z których część jest bardzo subiektywna. Każdy nieco w inny sposób postrzega działania drugiej osoby, ma inne wymagania co do efektów czy przebiegu leczenia. Różnorodność w interpretacji jakości usługi terapii sprawia, że nie łatwo jednoznacznie ją ocenić. Pomocne są możliwe do obiektywnej oceny czynniki jak doświadczenie lekarza lub celność w orzekaniu rodzaju choroby i przypisywaniu leków. Wygodnym rozwiązaniem byłoby posiadanie tak wyników oceny obiektywnej jak i subiektywnych recenzji pacjentów, ale skąd je wziąć?.

Kiedyś najważniejszym źródłem wiedzy o poziomie opieki zdrowotnej w konkretnym miejscu byli znajomi. Łatwo było usłyszeć na przykład od koleżanki z Krakowa: „Jeśli potrzebny Ci Szczecin ginekolog jest jedynym miastem, w którym można go szukać!”. Niestety takich opinii w najbliższym otoczeniu było mało i co gorsze często okazywały się bardzo zróżnicowane.

Nie wahaj się – jeżeli pragniesz uzyskać dodatkowe informacje na ten temat, bądź świadom tego, że bezpłatne wejście (https://www.gohero.pl/pl/n/GoProsfera-60-Aktualizacja-Karma-Grip-do-GoPro-HERO-7-Black/64) na nasz link naprawdę nic nie będzie Cię kosztowało.

Problem ten zmniejszył się, kiedy przy próbach znalezienia najlepszych ofert skierowaliśmy zainteresowanie w stronę Internetu. Mogliśmy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło „ ginekolog – (hipokrates-olesnica.pl/ginekolog/) Kraków” i momentalnie dostawaliśmy duże ilości powiązanych wyników. Tu również napotkaliśmy znaczący problem – zbyt duża ilość informacji. Przeczytanie kolejnych stron z pojedynczymi opiniami byłoby bardzo czasochłonne oraz raczej trudne.

Jak wiadomo „potrzeba matką wynalazku” i tak powstały internetowe rankingi lekarzy. Szukając np. „ginekolog Szczecin” możemy znaleźć jeden z takich rankingów, które w klarowny sposób prezentują średnią ocenę wielu pacjentów oraz ich indywidualne opinie na temat określonego lekarza. W tych najlepszych rankingach oceny są nie tylko ogólne, ale także za różne elementy składające się na wizytę czy przebieg leczenia. Możliwość wyszukiwania między innymi według specjalizacji czy lokalizacji jest też wyjątkowo praktyczna.

Wiemy już gdzie szukać informacji na temat rzeczywistej jakości poszukiwanych przez nas usług (bo przecież analogiczne rankingi powstają nie tylko dla lekarzy). Pozostaje mieć nadzieję, że popularność najlepszych wpłynie motywująco na poprawę jakości pozostałych ofert.

Więcej informacji i przykład opisanych rankingów dostępny na przykład na stronie .