Kupowanie internetowe kontra klasyczne

Sprawunki w sieci rozwijają się w bardzo szybkim tempie. Z roku na roku przybywa e-nabywających na całym świecie. W Polsce z kolei, coraz więcej konsumentów najpierw wybiera wyroby w realu, natomiast później kupuje je w internecie. Z jakiej przyczyny tak się dzieje i kiedy dobrze jest skorzystać z klasycznego sklepu, a kiedy powinniśmy sięgnąć po produkty z półki wirtualnej?

Czy trend na e-kupowanie może zaszkodzić marketom tradycyjnym? Aktualnie w Polsce działa ponad 12 tys. sklepów internetowych i każdego dnia przybywa nowych. Dodatkowy wpływ na wzrost zainteresowania zakupami wirtualnym ma fakt, że dostęp do internetu ma już ponad połowa dorosłych rodaków. Przez sieć internetową nabywamy już nie tylko ekwipunek elektroniczny, stroje, kurtka robocze, buty ochronne ale też coraz częściej żywność.

zakupy przez internet

Autor: iStock
Źródło: iStock

Polacy kupują w internecie głównie z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że pragną w prędki a także wygodny sposób nabyć towary, których nie są w stanie nabyć nigdzie indziej. Po drugie produkty dostępne w internecie często są tańsze od tych osiągalnych w tradycyjnych sklepach. Mimo, iż największą grupę e-kupujących stanowią osoby młode trzydziestolatkowie z dużych aglomeracji, to najprędzej wzrasta grupa tych ze sfer wiejskich.

Zobacz w tym miejscu, sprawdź ofertę przesyłki drobnicowe krajowe naszej firmy a na pewno znajdziesz coś ciekawego. Zapewniamy bardzo konkurencyjne stawki, zatem nie będziesz żałować!

Są to osoby, które z reguły nie mają dostępu do dużych centrów handlowych i poszukują alternatywnych rozwiązań, by zakupić trudno dostępne towary. Zobacz też

Z ekspertyzy TNS Polska przeprowadzonego na początku roku 2013 wynika, że powyżej 13 mln Polaków powyżej 14 roku życia systematycznie odwiedza sklepowe wirtualne półki. Do klasycznego sklepu wybierają się przede wszystkim osoby dojrzałe a także starsze. Od kilku lat można jednocześnie dostrzec coraz liczniejsze rodzinne „wycieczki” po galeriach handlowych, które to są częstokroć jedynym pomysłem na weekendową przyjemność. W związku z tym zakupy w realu dla coraz to większej grupy ludzi, to często strategia na spędzenie wolnego czasu a także zapewnienie pociechom dodatkowej rozrywki, którą proponują duże centra handlowe.

Polscy e-konsumenci zazwyczaj poszukują w sieci internetowej: ciuchów, obuwia, pachnideł i kosmetyków a również muzyki oraz filmów. Odwiedzane są też specjalistyczne sklepy w jakich poniektórzy kupują dla przykładu buty ochronne bądź tarcze do cięcia. Za zakupy w internecie zdecydowanie w większości wypadków płacimy e-transferem .