Kurtki ze skóry są każdego roku modne

Skórzana kurtka to must have każdej fashionistki. Nie ma co zastanawiać się czy warto , ponieważ będzie nam służyć latami. Jest tak uniwersalna, że może pełnić funkcję żakietu! Ponadczasowa, funkcjonalna, czego chcieć więcej? Kurtka skórzana odnajdzie się zawsze, wszędzie i o każdej porze roku.

kurtka

Autor: Maria Morri
Źródło: http://www.flickr.com
Jej korzenie wywodzą się bezpośrednio ze stroju wojskowego. Już podczas I wojny światowej nosili je niemieccy piloci bombowców. Ich wytrzymałość doceniono również po wojnie. Stały się częścią umundurowania amerykańskiej policji. W latach 50. szkoły w USA zabraniały uczniom noszenia kurtek motocyklowych, co jak można się spodziewać przyniosło odwrotny skutek.

Przez kolejne dekady kurtki skórzane opanowały światowe wybiegi. Stanowiły podstawę w luksusowych kolekcjach Chanel czy Vivienne Westwood. Dziś projektuje się je w najbardziej śmiałych fasonach. W sprzedaży znajdziemy też modele nawiązujące do klasycznych krojów, lecz wykonane z eko-skóry.

Kurtkę skórzaną można zestawiać dla kontrastu z dziewczęcymi sukienkami, a nawet koronkami. Ciekawy efekt uzyskamy, nosząc ją wraz ze zwiewną spódnicą i jedwabną bluzką. Jej drapieżny charakter zrównoważą kolorowe, jasne dodatki. Jeżeli ma to być stylizacja (zobacz również jak się ubrać na chrzciny) „z pazurem”, wystarczy zestawić skórę z dopasowanymi dżinsami, topem z sieciówki oraz botkami na obcasie, a nawet szpilkami. Uzupełnieniem mogą być różnego rodzaju naszyjniki, wisiory lub bransoletki.

skóra

Autor: Cocktail’me
Źródło: Cocktail’me
Powinniśmy pamiętać, iż modele z wydatnymi klapami powiększą znacznie górne partie ciała. Dobrze w nich zaprezentują się kobiety z małym biustem lub węższymi ramionami (figura typu A). Jeśli zależy nam na wysmukleniu sylwetki zdecydujmy się na model ze stójką. Jeszcze niedawno uważano, że krótsze kurtki pasują kobietom młodym, panie dojrzałe powinny zaś wybierać dłuższe modele. To już przeszłość, ponieważ obecnie styliści zdecydowanie odradzają przejmowanie się podobnymi ograniczeniami. W garderobie należy czuć się jak w drugiej skórze (link do strony).

W dzisiejszych czasach skórzana kurtka zyskała miano klasyka i jesteśmy przekonani, że sytuacja ta szybko nie ulegnie zmianie.