Moda – kto decyduje o tym, co jest modne?

Moda to bardzo ciekawa dziedzina… nie całkiem wiadomo czego, ale częściowo: świata sztuki, kawał świata show biznesu, i po prostu przemysłu. Modzie podporządkowuje się mnóstwo ludzi, choć nie wszyscy mają choć cień pojęcia, o co w tym zagadnieniu gra się toczy.

Ale od początku. Moda to wybrany trend, jaki wywodzi się fragmentarycznie z tego, co bieżąco podoba się ludziom: tkaniny jasne, ciemne; czy kobiety wolą w danym czasie w roku ubierać się w sukienki czy spodnie. A jednocześnie dużo dyktują projektanci mody, którzy mają mnóstwo do powiedzenia w tym temacie, choć z punktu widzenia laika pierwszy lepszy pokaz kreacji ogranicza się do zaprezentowania zbioru abstrakcji, jakich nikt przy zdrowych zmysłach nigdy nie założy do wyjścia na miasto.

Jedno z drugim łączy się i przeplata, a ostatecznie nadaje pewien sens tej materii i wyznacza jakieś wzory. Dlatego, gdy jakiś szanowany w światku mody projektant zadeklaruje, że kobiecość latem lepiej wyrażą spódniczki mini niż kiecki i spodnie, może się okazać, że kobiety poczną je nosić, takie miniówki zaczną się im podobać i wprowadzona zostanie taka właśnie moda.

Ale nie można oczekiwać, że ludzie, którzy chcą prezentować się właściwie i nie wyróżniać się spośród reszty, mimo że chcą poddawać się takim nurtom, poczną się nią żywo zajmować i uważnie śledzić każde aktualne kroki projektantów mody, celebrytów i innych ludzi, którzy tworzą jakieś trendy w ciuchach na dany sezon. Z pomocą takim ludziom nadciągają salony, które mogą zdawać się krokiem na łatwiznę, bo podają wszystko na tacy, choć jak pomocne, niezbyt kosztowne, użyteczne i gustowne… Do sieci, które oferują interesujące, gustowne i z pewnością zgodne z modą ubrania, można zaliczyć takie marki jak Zara, H&M, Reserved, C&A i wiele innych. Szczególnie łatwo obejrzeć ubrania Zara czy innych marek przede wszystkim w pasażach handlowych, jakich sporo jest w dużych polskich miastach. Jeszcze raz: choć zdaje się to najprostszym z dostępnych opcji i w opinii fachowców jest to niezbyt fachowe podejście do zagadnienia mody i tworzenia swojego image’u, ubieranie się w salonach Zara i innych jest dogodne, niezbyt kosztowne, pozwala nie odstawać z tłumu niemodnymi ubraniami i utrzymać odrobinę swojego osobistego wizerunku.