Pielęgnacja twarzy mężczyzny i środki higieny używane podczas golenia.

Istnieje pogląd, który mówi, że dbanie o wygląd i pielęgnacja własnego ciała to częściej zajęcie dla płci pięknej niż panów. I jest to stereotyp rzeczywiście prawdziwy i szczególnie umocniony zarówno kulturowo, jak również w samej naturze mężczyzny. W rozbieżności od kobiet, mężczyźni zazwyczaj nie widzą siebie jako obiektu adoracji, więc nie spostrzegają powodu, dla którego mieliby specjalnie korzystać z kosmetyków czy przykładać się do pielęgnacji skóry.

golenie się

Autor: Christina zur Nedden
Źródło: http://www.flickr.com
Ponadto powody tej sytuacji nie są jedynie zdeterminowane przez psychikę – natura wszystkich panów jest taka, że dopuszcza nieco mniej starać się o swoją powierzchowność bez znacznych strat wizerunkowych – kremy męskie. Na przykład, mężczyźni mają o około 25% grubszą i bardziej owłosione ciało niż kobiety, co czyni ich bardziej odpornymi na czynniki zewnętrzne i mniej wrażliwymi. Taka atawistyczna ochrona nie znaczy jednakże, że panowie mogą nie pielęgnować swojego ciała. Wciąż zostaje przecież przynajmniej temat golenia się. Pochodzący z Wysp Brytyjskich powieściopisarz Somerset Maugham napisał swego czasu, że w każdym pociągnięciu brzytwą skrywa się pewna filozofia. Ciężko nie przyznać prawdy temu stwierdzeniu, skoro jest to zabieg, który zdaje się być jednym z najdonioślejszych zadań, z którymi zmagać się musi każdy z nas dzień w dzień o poranku w łazience (pomijając tych którzy zapuszczają zarost, oczywiście) – żel do golenia.

dbający o siebie mężczyzna

Autor: Kavian Borhani
Źródło: http://www.flickr.com
Każdy z nas ma z pewnością wypracowane sposoby i rytuały przy goleniu twarzy. Oprócz niezbędnego narzędzia, jakim jest maszynka do golenia (kiedyś żyletka), potrzeba także kosmetyków, które ułatwią nam czas spędzony przed lustrem. Najszerzej używany dziś kosmetyk to żel do golenia, nieraz stosuje się także kremy męskie po goleniu, aby złagodzić nieco piekące odczucie potraktowanej ostrzem skóry. Jeśli chodzi o wybór kosmetyków, wydaje się, że jesteśmy zachowawczy. Jednak na rynku ukazują się coraz regularniej nowości, które warto wypróbować, jak choćby MEN-U ‘matt skin refresh gel’, czyli żel do skóry wspierający likwidację wrastajacego zarostu – men-u.