Rozprawa o zastosowaniach doskonale znanej nam soli, która przeszła już dawno do legendy nie tylko jako dodatek do potraw

Najczęściej wykorzystywana w kuchni przyprawą bywa sól. Jedynie garść dam będzie mogło zupełnie zrezygnować z solenia, chociaż nadużywanie tzw. białego złota grozi podwyższonym ciśnieniem krwi. Ludzkość wynalazła dużo zastosowań dla soli – przed wiekami, gdy nie było zamrażarek w powszechnym użyciu, boczek konserwowano posypując porcje białym proszkiem.

słoiczek soli do kąpieli

Autor: Tyrone Adams
Źródło: http://www.flickr.com
Niektórzy próbują czyścić nim plamy na ubraniu lub pozbywają się cząstek zapieczonych potraw w piekarniku. Poradniki naszych babć słyną z tego rodzaju porad, a przedstawicielki młodego pokolenia, gdy chemiczne środki czystości nie dają rady, chętnie stosują się do zamieszczonych tam porad.Polskim zagłębiem solnym pozostaje południowo-środkowa część kraju, a konkretniej okolice Krakowa. Bochnia i pobliska Wieliczka to dwa miasta, do których przyjeżdżają turyści z niemalże całego świata.

W tym tekście odnajdziesz ciekawe informacje, lecz odszukaj także pozostałe artykuły na ten temat. Zapewne będą interesujące.

Oczywiście najistotniejszą rozrywką jest przemierzanie podziemnych ścieżek turystycznych, lecz cóż szkodzi przy okazji zakupić pamiątki. Jedną z nich może być np. sól bocheńska zapakowana w ładnie wyglądające puzderko. Wymieniony artykuł może nawet stać się bardzo dobrym upominkiem dla najbliższej sercu dwudziestolatki. W końcu nie zapominajmy, że sól z Bochni bądź Wieliczki wcale nie musi nam służyć jedynie do marynowania potraw obiadowych. Na rynku można dostać specjalny rodzaj soli do kąpieli, a taka kąpiel solankowa we własnej łazience może być źródłem wypoczynku po całym dniu pracy i rewelacyjnym pomysłem na przyjemne spędzenie chłodnego wieczoru.

sól i pieprz na blacie szafy

Autor: Guilhem Vellut
Źródło: http://www.flickr.com
Zdrowotne właściwości wód solankowych, a także siarczkowych i innych, zostały odkryte już dosyć dawno. Powstała nawet nowa dyscyplina naukowa, czyli balneologia, a w naszym kraju największe zasługi trzeba przypisać J. Dietlowi. A kąpiel solankowa z prawdziwego zdarzenia, czyli ta, którą się bierze w sanatoriach przynosi organizmowi szereg korzyści. Przede wszystkim mają one w korzystny sposób wpływać na odporność i stan skóry. Jednakże nie bywają one przeznaczone dla każdego. Przeciwwskazaniem mogą stawać się choroby układu krążenia, więc tacy rekonwalescencji mogą się tylko zadowolić ewentualnym moczeniem nóg w domowej misce. A do takiej czynności sól bocheńska będzie nadawać się naprawdę idealnie, a tak nieskomplikowany zabieg można rekomendować wszystkim tym, którzy dużo spacerują.