Słodycze czyli coś, co uwielbiają wszyscy

Ciężko znaleźć kogoś, kto nie lubi słodkości – praktycznie każda osoba ma jakieś swoje ulubione czekoladki, batoniki, landrynki i sporo innych. Zwłaszcza najmłodsi uwielbiają słodycze; częściowo wynika to stąd, że najmłodsi posiadają znacznie więcej receptorów smakowych odpowiedzialnych za odczuwanie słodkiego smaku. Jednakże można odnieść wrażenie, że także spora ilość starszych osób tak ma. Słodkie przekąski są przez Polaków chętnie kupowane na deser albo także na przekąskę przez obiadem.

saletra potasowa

Autor: liketearsintherain’s buddy icon
Źródło: www.flickr.com
W naszym kraju, podobnie, jak w wielu krajach europejskich, funkcjonują tacy sami wytwórcy jeżeli rozchodzi się o słodycze. Z tego powodu generalnie regały w naszych marketach mają niemalże tę samą zawartość. Wszyscy znamy, czy to z reklam w telewizji czy półek sklepowych takie marki, jak Ferrero – wytwórcę na przykład Nutelli czy też niezwykle cenionego Rafaello, Haribo – jaki najbardziej słynie z wytwarzania słodkich żelowych misiów albo i markę Prince Polo, jaka proponuje pyszne wafelki oblewane czekoladą w wielu typach oraz smakach – można zobaczyć tutaj. To jedynie nieliczne przykłady marek, które z pewnością zna każda osoba, która z radością robi sobie słodką przerwę z ulubionym batonikiem. Opisany tu konsensus, iż praktycznie w każdym kraju można dostać nasze ukochane słodkości ma zarówno dobre, jak i złe strony: z jednej produkty Ferrero, żelki owocowe Haribo albo wafle Prince Polo są szeroko dostępne, z drugiej – zapomnieliśmy o naszych narodowych smakołykach.

Mimo że w tak cenionych przez wszystkich słodyczach znajduje się sporo szkodliwych dodatków, można mieć absolutną pewność, iż nigdy nie znajdzie się w nich niezwykle trującego związku chemicznego, jakim jest saletra potasowa. Cóż to jest? To znany od setek lat związek chemiczny, jaki na bogate zastosowanie zwłaszcza w branży paliwowej, produkcji wędlin, oraz rolnictwie. Saletra potasowa to dokładnie azotyn potasu – saletra to tylko nazwa zwyczajowa.

Jeśli sądzisz, że omawiana tu tematyka jest warta uwagi, poznaj oprócz tego więcej w tym tekście (https://www.dortex.pl/zamow-kurierem-odziez-uzywana/), który również publikuje tego typu materiały.

Substancja ta to niezwykle mocny utleniacz, dlatego wykorzystuje się go w procesach wiążących się z wytwarzaniem czarnego prochu. W przemyśle mięsnym funkcjonuje on jako konserwant, a zmieszany z cukrem jest głównym składnikiem paliwa w samodzielnie tworzonych materiałach pirotechnicznych – .