StyllDesign przez wieki – skąd się wzięły i dokąd zmierzają skarpety – ciekawostki.

Skarpetki, a właściwie towary skarpetopodone, czyli mające zabezpieczać stopy przed chłodem i otarciami, nie są nowym wynalazkiem, niedawno jednak stały się powszechną częścią ubioru, a co bardziej interesujące wyznacznikiem klasy (w sensie umiejętności modnego ubierania się) właściciela owej części garderoby. W przeszłości były wykonywane z nici lub wełny, powszechne stały się na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to ich produkcja ruszyła na masową skalę.

Kolorowe skarpetki

Autor: fenwench
Źródło: http://www.flickr.com
Wcześniej niż skarpetki, w takiej formie jaką znamy dziś, używane były onuce. Był to prostokątny kawałek tkaniny (najczęściej len lub biżuteria hurt Sentiell bawełna) zawijany wokół stopy. Onuce najdłużej przetrwały w wojsku (zwłaszcza w armii rosyjskiej, bo aż do 2007 roku), były używane nie tylko jako część garderoby ochraniającą stopę przed otarciami, sprawdzały sie też wspaniale jako bandaże (były niezastąpione w czasie działań zbrojnych), poza tym szybko wysychały po praniu. O ile w w wiekach średnich skarpety były wyznacznikiem bogactwa (niewiele osób mogło sobie pozwolić na obuwie nie mówiąc juz o skarpetach), tak obecnie, poza swoją prozaiczną funkcją, są informacją o stylu konkretnej osoby.

Skarpety bywają różne; są zwykłe skarpety bawełniane, skarpety stopki skarpety z palcami, a także skarpety specjalizowane (np. narciarskie), bywają także podkolanówki (damskie i męskie). Do niedawna skarpety dla dorosłych były dostępne w różnych kolorach i wzorach (na skarpetach dziecięcych pojawiały sie motywy zabawek czy postacie z filmów animowanych), obecnie wypuszczając na rynek skarpety producent dba o to by znajdowały się na nich także najmodniesze trendy internetowe (postacie z popularnych memów, zdjęcia zwierząt – głównie psów i kotów), istotna jest również jakość tej części garderoby. Największa popularnością cieszą się niezmiennie skarpety bawełniane, jednak przy ich doborze, zwłaszcza do garnituru i butów, należy być niezwykle ostrożnym, zarówno ich fason jak i kolor ma istotne znaczenie (można zaliczyć sporą modową wtopę nie dobierając ich właściwie).

Skarpetki

Autor: http://socktok.pl/
Źródło: http://socktok.pl/
Panie wolą skarpety stopki oraz podkolanówki.

Czy uzyskane tutaj wiadomości uważasz za ciekawe? Jeśli tak, to więcej zobaczysz w ofercie (http://www.wonia.pl/dekoracje-wnetrz/), która także z pewnością okaże się nęcąca.

Młode kobiety i dziewczęta najchętniej wybierają różnokolorowe grube podkolanówki, które ładnie zaznaczają ich łydki, a poza tym mocno rzucają sie w oczy i są ciepłe. W czasach Internetu, portali społecznościowych i wszechobecnych szafiarek, poszukujących coraz to nowych inspiracji, to jak wygląda się na zdjęciu wrzuconym w sieć jest dla wielu niezwykle istotne, tu nawet, mogłoby sie wydawać, przeciętna skarpetka może mieć przełomowe znaczenie. Stylizując skarpety producent ma na uwadze takie zjawiska.

Niełatwo określić na jakie tory skieruje tę część stroju obecna i przyszła moda, jedno jest pewne, skarpetki w tej czy innej formie zostaną w szafie każdego z nas. Najprawdopodobniej wkrótce minie czas udziwniania modeli i nastąpi zwrot w kierunku klasyki. Kto wie może znowu na żeńskie łydki powrócą śnieżnobiałe podkolanówki. W dobie Internetu nawet zwykła skarpetka nie umknie uwadze czujnego stylowego blogera. Projektanci bawią się ich formą, producenci czujnie śledzą trendy i ruchy w społeczności światowej wioski, a skarpetki pewnie wciąż pozostaną na właściwym miejscu – na stopie.