Ciężki zabieg, ale z dobrym rokowaniem na przyszłość. Uszkodzone więzadło krzyżowe można wyleczyć

Zerwanie więzadeł krzyżowych stawu kolanowego – to problem najdorodniejszych i najważniejszych więzadeł, które umieszczone są w kolanie. To właśnie pewnie dzięki nim kolano ma okazję znosić znaczące obciążenia, dlatego ich zniszczenie prowadzi do znaczącej dysfunkcji kolana. Jakie są powody i objawy porozrywania więzadeł krzyżowych? Na czym może się opierać leczenie?

Złamana noga

Autor: Tyler Karaszewski
Źródło: http://www.flickr.com

W kolanie zlokalizowanych jest aż jedenaście więzadeł, które mogą stabilizować staw kolanowy i umożliwiają jego należyte działanie, ale te dwa odgrywają bardzo ważną rolę w tym procesie. Najczęściej może dojść do zerwania więzadła krzyżowego usytuowanego z przodu.

Opisany temat napisaliśmy z myślą Twoje potrzeby. Czekamy na twoją informację, czy spodobał Ci się ten opis. Daj nam znać – przejdź do strony badanie wzroku toruń .

Więzadło to może składać się z dwóch pęczków włókien. Kiedy noga jest wyprostowana ułożone są równolegle do siebie (więcej na stronie). Gdy ją zegniemy – pęczki krzyżują się, gwarantując typ rygla, który utrudnia przesuwanie się kości udowej względem piszczelowej. Dzięki temu noga jest wyregulowana.

Więzadło krzyżowe z przodu to nie tylko świetny stabilizator. Jest też narządem tzw. czucia głębokiego. Z jego pomocą wiemy, w jakiej płaszczyźnie jest noga i możemy panować nad nią. Uszkodzenie to jest poważną kontuzją i leczenie zazwyczaj polega na operacji więzadła krzyżowego. aktualnie ortopedzi doszukali bardzo dobrej techniki odtwarzania więzadła, która zapewnia fizjologiczny efekt. Jest to tzw. rekonstrukcja dwupęczkowa, dzięki czemu możliwa jest rekonstrukcja więzadła krzyżowego.

Lekarz ortopeda

Autor: Life Mental Health
Źródło: http://www.flickr.com
Zepsute więzadło krzyżowe przednie potrzebuje leczenia przy pomocy operacji. Zabieg zawsze poprzedza precyzyjna diagnoza z zastosowaniem rezonansu magnetycznego i USG. Chirurg traumatolog musi określać miejsce i stopień zniszczeń a także obecność lub nie kolejnych urazów. Od czasu do czasu potrzebne jest wykonanie diagnostycznej artroskopii, czyli wsadzenie do stawu kolanowego urządzenia z układem optycznym, dzięki któremu lekarz (pozostałe informację dostępne tu) ma okazję przebadać wnętrze stawu. W czasie takiej artroskopii likwiduje się elementy zerwanego więzadła. z reguły jednak wykonuje się to podczas jednego artroskopowego zabiegu zrekonstruowania więzadeł. Najlepiej wykona to ekspert jak chirurg ortopeda Jan Paradowski.