Urlop w górach

Wielu z nas projektuje w te wakacje wypoczywać w południowym rejonie Polski. Jednakże nierzadko podróżnicy nie zdają sobie sprawy, jak istotne jest odpowiednie przygotowanie do urlopu w górach. Ubieranie się na górską ekskursję tak, jak na plażę może mieć bardzo poważne następstwa dla naszego zdrowia, a wręcz życia!

Dobre buciki to podstawa. Wszelkiego typu mokasyny, sandałki, a nawet trampki albo adidasy przydają się na spacer po Krupówkach, lecz nie na górskie szlaki. Niestety w sezonie na bardzo wielu szlakach (częstokroć tych najtrudniejszych, w Tatrach) można zaobserwować cały asortyment sklepu obuwniczego. A z powodu takiej beztroski turystów GOPR rokrocznie notuje coraz większą ilość wypadków. (Wskazane jest także pamiętać, iż w niektórych państwach, dla przykładu na Słowacji, za akcję ratowniczą należy zapłacić!) Rzecz jasna na wędrówki najlepsze oraz najbezpieczniejsze są nieprzemakalne buciki trekkingowe za kostkę i z profilowaną podeszwą.

górski krajobraz

Autor: www.szklarskaporeba.pl
Źródło: www.szklarskaporeba.pl

Każdy sklep górski ma w ofercie podobne buciki (polecana strona). Zapewnią nam przede wszystkim bezpieczeństwo, nawet w największy skwar możemy zwichnąć nogę próbując przejść strumyk po kamieniach. W butach trekkingowych nie musimy również bać się opadów. Niestety odpowiednie buty do górskich wędrówek to wydatek kilkuset złotych. Jeżeli przerasta to potencjał naszej kieszeni, zabierzmy przynajmniej obuwie z profilowaną podeszwą, które zagwarantuje nam lepszą przyczepność. Lepiej wówczas zrezygnować z trudniejszych szlaków oraz wybierać łatwiejsze szlaki, przebiegające kotlinami. Do butów powinniśmy obowiązkowo założyć dobre, bawełniane skarpetki. Jeżeli wybieramy się na dłuższą ekskursję, to nawet dwie pary (grubsze wkładamy na cieńsze) – dodatkowo usztywnią stopę jak też ochronią ją przed otarciami.

Ochrona przed słońcem. Na górskim szlaku może nam bardzo dokuczyć słońce. Nie możemy zapominać o ochronie głowy (obligatoryjnie u maluchów) czapką czy kapeluszem. Łatwiej w tym miejscu także o poparzenia z przyczyny rzadszego powietrza (wyjątkowo w wyższych partiach). Stąd tak ważne jest stosowanie kremów z filtrem parę razy na dzień. Przydadzą się również odpowiednie przeciwsłoneczne okulary.

buty, góry

Autor: nie
Źródło: pixabay.com
Naturalnie szlak górski to nie rewia mody – odziewając się na ekskursję powinniśmy kierować się przede wszystkim wygodą. Odzienia wybierzmy lekkie (dżins odpada, jest zbyt sztywny), przewiewne oraz praktyczne. Warto zabrać rezerwową koszulkę na zmianę. Najodpowiedniejsze będą koszulki typu T-shirt – krótki rękawek osłania ramiona przed promieniami słońca oraz chroni je przed otarciem od plecaka. Kobiety powinny zrezygnować ze spódnic na rzecz krótkich szortów (najodpowiedniej do kolan). Doskonałe będą takie z dopinanymi nogawkami albo podwijane – nadzwyczaj przydatne, kiedy zrobi się chłodno lub szlak jest rzadko uczęszczany i zarośnięty pokrzywami.

W sklepie Camp nabędziemy także polar oraz kurtkę przeciwdeszczową- pełna oferta dostępna tutaj.