W jaki sposób najlepiej można się przygotować do górskich wycieczek czyli podstawowe informacje o zakupie butów trekkingowych.

Porządne, wodoodporne buty to nieodłączny element wyposażenia każdego piechura. W sklepach obuwniczych ich propozycja jest bardzo duża, a ceny zaczynają się od około stu złotych a będą kończyć nawet na blisko tysiącu. Wybierać jest więc w czym, ale aby wybrać dobrze należy się trochę zastanowić, czego dokładnie się potrzebuje. Nieodpowiednio dobrane buty do chodzenia po górach w najlepszym razie mogą być uciążliwe, lecz niekiedy mogą spowodować zwichnięcia czy złamania nogi.

buty trekkingowe

Autor: Susanne DaDavidsson
Źródło: http://www.flickr.com
Z tego też powodu w pierwszej kolejności należy je dobrać do charakteru wycieczek, i tu rozróżnia się trzy podstawowe ich rodzaje. Do niedługich wędrówek po mało wymagającym szlaku, a także wtedy gdy na co dzień będzie się chciało mieć na nogach praktyczne obuwie, doskonale nadają się buty niskie. Są one dość lekkie, dobrze oddychają i utrzymują komfort termiczny, a część modeli jest wyposażona w membrany wodoodporne. Jednak z powodu tego, że nie chronią one dobrze kostek, to nie są polecane na bardziej wymagające trasy, na których będzie przykładowo więcej kamieni albo błota.

Następny rodzaj trekkingowych butów jest wykonany z podobnych materiałów, ale ma już wyższą cholewkę. Przez to, że znacznie lepiej ochraniają stopy przed urazem, to można już w nich udać się w trudniejszy teren, zwłaszcza że znacznie częściej niż buty lekkie posiadają one wodoodporne membrany. Ostatnią półką są buty ciężkie, wykonane z solidnych materiałów, masywne i mające porządną podeszwę. W butach tego typu nie będzie straszne żadne błoto, deszcz czy śnieg, w każdej sytuacji bardzo dobrze dadzą sobie radę – strona sklepu internetowego.

szerzej na ten tenat

Autor: hrvargas
Źródło: http://www.flickr.com
Oczywiście tego typy buty trekkingowe damskie nie będą kosztować dwustu złotych, a jednak zapłacić za nie trzeba parę razy więcej, lecz nawet przy intensywnym użytkowaniu bez problemów posłużą kilka lat chodzenia. Wybierając obuwie trekkingowe, bez znaczenia z której grupy, zawsze trzeba je dobrze przymierzyć. Muszą być one dopasowane i wygodne, w szczególności nie mogą być zbyt luźne, bo na górskim szlaku każdy drobiazg może spowodować bolesne otarcia czy odciski.