Pomimo wszelkich przeciwności losu rynek odzieżowy w naszym kraju jeszcze nie upadł całkowicie

W czasach, gdy większość firm odzieżowych przekazuje szycie w krajach azjatyckich, takich jak na przykład Wietnam albo Chiny, zdawać by się mogło, że rodzimi wytwórcy ubrań powinni już dawno splajtować. Przecież koszty robocizny u nas są wielokrotnie większe niż w dalekiej Azji, i nawet biorąc pod uwagę dość wysokie koszty transportu będzie się opłacać tam szyć odzież i ubrania. Jednak pomimo wszelkich przeciwności losu rynek odzieżowy w Polsce ma się dość dobrze.

sprawdź ofertę

Autor: Wójcik
Źródło: Wójcik
Rzecz jasna nie będzie to produkcja w takich ilościach, jak na rynkach wschodnich, jednak szacuje się, że ponad 100 tysięcy osób pracuje w tej branży. Branży, która jeszcze kilka lat temu była w bardzo głębokim kryzysie, gdy odzieżowe zakłady padały jeden po drugim, a te, którym udało się zostać na powierzchni musiały dokonać głębokich zmian, żeby utrzymać się przy życiu. Jak pokazały jednak ostatnie lata, przedsiębiorstwa produkcyjne, które miały jakiś pomysł na zagospodarowanie swoich możliwości i przede wszystkim nie bały się zmian, bardzo dużo zyskały i dziś trudno im nadążyć z realizacją zamówień.
Rodzimy odzieżowy przemysł jest dość podzielony. Typowy producent odzieży damskiej, męskiej czy roboczej posiada od paru do parunastu pracowników. W porównaniu z azjatyckimi krajami, gdzie w jednym zakładzie potrafi pracować kilkaset osób, jest to raczej niewiele, i to też jest jedną z przyczyn, dla których duże odzieżowe sieci nie zlecają u nas produkcji swoich wyrobów. Jednak nie tylko wielkie brandy z branży odzieżowej są na rynku. Jest wielu mniejszych producentów odzieży, którzy nie są gotowi aby korzystać z rynku Azjatyckiego i nasze polskie szwalnie, są dla takich firm świetną alternatywą. Zobacz u nas.

odzież

Autor: Gatta
Źródło: Gatta
Przy zamówieniach na kilkaset tysięcy sztuk ciężko byłoby znaleźć wykonawcę, który dałby sobie radę z tak dużą ilością. Poza tym niestety nadal dużą rolę odgrywają koszty produkcji, chociaż nikt oficjalnie się nie przyzna, że Azja jest konkurencyjna, bo robotnicy żyją w ciągłym wyzysku, a o przepisach BHP w wielu zakładach nawet nie słyszano. Rodzime odzieżowe firmy zaczęły się specjalizować w odzieży firmowej oraz roboczej, a także w szyciu na zlecenie światowych marek. Sporo francuskich czy włoskich firm przekazuje szycie maszyna do szycia łucznik swoich wyrobów w naszych szwalniach, dzięki czemu ten rynek powoli zaczął się znowu podnosić.