Wełna parzona czy wełna gotowana – jaki rodzaj wełny wybrać?

Wełna kojarzy się przede wszystkim z zimowymi swetrami czyi szalikami. Jest miękka oraz bardzo ciepła, stąd często wykorzystywana jest właśnie w taki sposób. Dla tych, którzy lubią robić coś na drutach, jest głównym produktem, z którego wytwarzają swoje rękodzieła. Ze względu na swoje właściwości, jest używana na szeroką skalę w przemyśle odzieżowym, jako tkaniny dominującej w produkcji na okryć wierzchnich. Duży wybór kolorystyczny oraz różnorodność gatunkowa to plusy omawianego materiału.

owca na wełnę

Autor: Damien Pollet
Źródło: http://www.flickr.com
Wełna to produkt naturalny, który uzyskiwany jest z sierści zwierząt takich jak np. merynos, alpaka, owca. Produkty z niej wykonane charakteryzują się dobrą termoizolacją. Stosowana jest też ze względu na higroskopijność oraz dźwiękochłonność, jak również pochłanianie promieni UV, w przypadku innych branż niż odzieżowa. Posiada niewiele wad, ale jedną, która szczególnie dotkliwie odczuwalna jest przez posiadaczy wykonanej z niej odzieży, jest skłonność do filcowania się. Istnieją różne procesy obróbki wełny.

Jednym z ich skutków jest wełna (zobacz włókniny igłowane międzypodszewkowe) parzona (więcej o wełnie parzonej). Cechuje się ona tym, że jej brzegi nie strzępią się. Ważne jest to zwłaszcza w przypadku, gdy powstają z niej wyroby, które muszą mieć ładnie wyglądające szwy zewnętrzne. W ten sposób, wełna parzona daje spore pole do popisu projektantowi. Z kolei wełna (zobacz hurtownia wełny parzonej) gotowana to typ wełny, który poddany został działaniu temperatury, w wyniku czego skurczył się. Tym sposobem osiąga się efekt większego zbicia tkaniny. Wełna gotowana wykorzystywana jest do produkcji takich elementów odzieży jak szale, nakrycia głowy, okrycia wierzchnie.

Ten typ wełny charakteryzuje się większym zatrzymywaniem ciepła, co sprawia, że odzież z niego uszyta sprawdza się nawet podczas bardzo niskich temperatur. Ponadto, plusem tego typu materiału jest także mniejsza podatność włókna na wnikanie nieczystości, a równocześnie mniejsza alergiczność. Produkty z niej wytwarzane nie powoduję, iż skóra swędzi lub robią się na niej chorobliwe zmiany. Wszystko to sprawia, iż produkty z wełny wracają do łask. Jest to materiał niezastąpiony oraz ponadczasowy. Różnorodność wzorów i szeroki wybór kolorów sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.