Zobowiązania a przyjemności, jest pomiędzy nimi nieznaczna granica. Są z nami przez cały czas, zmienia się jednak ich skala

Są w naszym życiu czynności, jakie trzeba wykonywać, bez których nasze życie nie będzie takie samo. Mowa tu o obowiązkach, lecz również przyjemnościach. Do zobowiązań można zaliczyć na przykład wizyty u lekarza, zwłaszcza u dentysty czy stomatologa. Jeśli tam się nie zameldujemy to możemy mieć spory problem ze stanem naszego uzębienia. Do obowiązków też zaliczają się przeróżne badania, sen i jedzenie. Jednak przyjemności czają się tuż obok, a niekiedy nawet mieszają się z powinnościami tworząc ciekawe figury.

Wiele małych dzieci unika jedzenia niektórych potraw. Zależnie od dziecka może to być obrzydzenie do niemal wszystkich albo tylko kilku znienawidzonych potraw. Jednakowoż, już dzieciak potrafi zrozumieć, że jedzenie to obowiązek (gdyż głodne to przecież nieszczęśliwe i boli brzuch), jak i przyjemne doznania (niektóre pokarmy są akceptowane lepiej i sprawiają przyjemność).

Dentysta

Autor: Zak Greant
Źródło: http://www.flickr.com

Kiedy dorastamy zdajemy sobie coraz mocniej sprawę z tego, iż faktycznie obowiązek może być też czymś przyjemnym. Jedzenie urasta do rangi osobistego gustu, akurat dobieramy te potrawy, jakie lubimy, przynajmniej, gdy możemy. Zobacz pełną ofertę: Zabiegi w dentalcorner

To, czego nie preferujemy, ale trzeba jeść traktujemy jak obowiązek, zaś przyjemności zostawiamy na deser, różne słodycze i lody. Ze spaniem też jest podobnie. Spać trzeba, lecz był taki czas u każdego z nas, że nie chcieliśmy się położyć spać, bo albo było zbyt wcześnie, albo zabawa jeszcze się nie skończyła, albo – http://okulus.pl/ coś innego. Noc objawiała się jako za długa nuda. Za to wstawaliśmy szybko, jeszcze przed wszystkimi i rozpoczynaliśmy zabawę. Czy dzisiaj, gdy mamy możliwość pospać, to śpimy czy wstajemy na równe nogi? Raczej śpimy, bo to przyjemność, jakiej dawniej nie docenialiśmy. Niektóre przyjemności zawsze jednak są przyjemnościami, od dziecka po starość. Wszyscy bowiem chcemy miłości i jesteśmy szczęśliwi, gdy jej doświadczamy. Strona autora:

Wszyscy także lubimy zabawę, choć dorosła zabawa wygląda zupełnie odmiennie niż ta z dzieciństwa. A i być może podróżowanie, jak dawniej nas radowały dzisiaj (na przykład nad morze czy do dużego ośrodka miejskiego, jak Warszawa czy Wrocław) są naszą pasją. Istnieją więc rzeczy niezmienne, które nic nie potrafi zmienić, które zawsze przyjmujemy w ten sam sposób.